درباره من

خبرگزاری پانا استان اردبیل

در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و انتقاد به رایانامه(ایمیل) اینجانب sdoa@chmail.ir اعلام فرمایید. قبلاً از دقت نظر شما کمال تشکر را دارم. بهزاد ناقل

جستجو در وبلاگ

آمار

تعداد بازدیدکنندگان :
106123

 

1- فشار دادن و یا حرکت دادن تکمه POWER  برای روشن شدن.

2- تنظیم تکمهCAMERA  برای ضبط ‌وVCR برای تماشای فیلم.

واژه  VCRمخفف سه کلمهVideo Cassette Recorder  می باشد به معنای فیلم ویدئو ضبط شده. وقتی که دستگاه در حالت CAMERA  قرار بگیرد آماده فیلمبرداری و ضبط تصاویر می‌باشد در این حالت ابتدا تکمه آبی رنگ TAP EJECT  را فشار دهید تا درب محفظه فیلم باز شود سپس فیلم خام را در داخل دوربین قرار دهید. برای بسته شدن درب دوربین، آن قسمت روی درب را که کلمه PUSH  به معنای فشار دادن و در بعضی دوربین‌ها واژه LOCK (قفل) نوشته شده را به آرامی فشار دهید تا درب بسته شود.

3- برای آنکه دوربین شروع به ضبط تصاویر کند کافی است تا یک بار تکمه قرمز رنگ RECORD  را فشار دهید تا عملیات ضبط انجام شود. هرگاه این کار را انجام دادید برای آنکه از ضبط تصاویر مطمئن شوید در گوشه ویزور دوربین دقت کنید واژه REC  که مخفف کلمه RECORD  می‌باشد مشخص باشد. برای آنکه دوربین را از حالت ضبط خارج کنید کافی است مجدداً تکمه قرمز رنگ RECORD را فشار دهید اگر دوربین در حالت ضبط نباشد به جای کلمه REC واژه PUSE  به معنای توقف کوتاه در ویزور مشخص می‌باشد.

4- برای آنکه بتوانید تصاویری که در ویزور کادربندی می‌کنید نزدیک آورده و یا به حالت اولیه خود بازگردانید. بایستی با تکمه دوحالته T و W کار کنید.

T مخفف کلمه TELE  ومخفف کلمه WIDE  می باشد که در بحث انواع لنزها در بخش عکاسی توضیح آن ارائه گردید. پس هرگاه روی دوربین قسمت T را فشار دهید عدسی‌ها در داخل لنز دوربین از یکدیگر فاصله می‌گیرند و کاربرد لنز تله فوتو را پیدا می‌کند در نتیجه زاویه دید دوربین بسته می‌شود و تصاویر در ویزور نزدیک می‌شوند.

اما هرگاه روی دوربین W را فشار دهید عدسی‌ها به یکدیگر نزدیک می‌شوند و کاربرد لنز وایدانگل را خواهند داشت در این حالت زاویه دید دوربین باز می‌شود و می‌توانید فضای بیشتری را در داخل ویزور دوربین کادر بندی کنید. روی بیشتر دوربین‌ها تکمه  Wو به دوصورت عمل می‌کند. اگر طرف T را تا نیمه فشار دهید تصاویر به آرامی نزدیک می‌شوند و اگر تا انتها فشار دهید تصاویر سریع‌تر نزدیک می‌شوند. طرف W نیز به همین صورت عمل می‌کند. البته توصیه می شود که از استفاده زیاد و نابه‌جا از این تکمه خودداری نمائید زیرا هرگاه شما در حال فیلمبرداری بدون استفاده از سه‌پایه هستید و تصاویر را با تکمه T نزدیک می کنید کادربندی تصاویر سخت خواهد شد و لرزش های دست بیشتر از پیش در کارتان  مشاهده خواهد شد.

5- استفاده از تکمه FADE (تاریکی و روشنی تصویر):

روی تمام دوربین‌ها این تکمه وجود دارد، استفاده از این تکمه در ابتدا و آخر فیلم  می‌باشد. هنگامی که قصد فیلمبرداری دارید ابتدا کادربندی را انجام دهید و تکمه FADE را فشار داده و در همان حالت نگه دارید تا تصویر در ویزور کاملا سیاه شود در این حالت تکمه REC را فشار دهید تا عملیات ضبط شروع شود سپس تکمه FADE را رها کنید تا تصویر به تدریج روشن شود. در پایان کار فیلمبرداری نیز می‌توانید قبل از آنکه دوربین را از حالت ضبط خارج کنید تکمه FADE را فشار داده تا تصویر به تدریج سیاه شود سپس تکمه REC  را فشار دهید تا دوربین از حالت ضبط خارج شود.با انجام این کار بیننده فیلم  دقیقاً نقطه شروع و پایان فیلم را متوجه خواهد شد و یک روند اصولی در فیلم به وجود آورده‌اید.

6- واضح سازی تصویر FOCUS:

اگر دوربین در حالت تنظیم خودکار(AUTO) باشد واضح سازی تصویر توسط دوربین و به صورت خودکار انجام می‌شود. معمولاً دوربین هر چیزی که در وسط کادر ویزور قرار گیرد به صورت واضح نشان می‌دهد و بعضی مواقع انتظار فیلمبردار را برآورده نمی‌کند و دچار اشتباه می‌شود. برای آنکه از کار فیلمبرداری لذت بیشتری ببرید سعی کنید واضح سازی دستی را تجربه کنید. ابتدا تکمه FOCOS را فشار دهید تا واضح سازی تصویر  از حالت خودکار خارج شود. هنگامی که این کار را انجام دهید در گوشه ویزور واژه MF مشخص می‌شود که مخفف کلمه MANUEL FOCUS می‌باشد در این حالت برای واضح شدن تصاویر در دوربین های نوار بزرگ بایستی حلقه دور لنز را به راست و چپ بچرخانید . در دوربین های کوچک باید تکمه گردان پائین لنز و در بعضی مدل های دیگر تکمه کنار دوربین  را به چپ و راست حرکت دهید و تصویر را فوکوس نمائید تکرار این کار مهارت بیشتری در شما ایجاد خواهد نمود.

در این قسمت نحوه کار با دکمه های دوربین های فیلمبرداری توضیح داده می شود. از آنجایی که کاربرد دکمه های دوربین های فیلم برداری مشابه هستند این جدول به شما بسیار کمک خواهد کرد.

جدول معرفی تکمه ها و امکانات دوربین های فیلمبرداری

لاتین

فارسی

لاتین

فارسی

AUDIO

شنیدنی(صدا)

DATE

تاریخ

CAMERA

دوربین

W (WIDE)

لنز باویه باز

EJECT

خروج

AUTO

خودکار/اتوماتیک

F.F (FAST FORWARD)

سریع به طرف جلو

FADE  OUT

تاریک شدن‌تدریجی تصویر

IN

به/ورودی

LIGHT BACK

نور عقب

LOCK

قفل

WIPE

انتقال صحنه به صحنه‌ای دیگر

LP (LONG PLAY)

کُند

TITLE

عنوان- نام-تیتر

MENU

فهرست انتخاب

EFECT

تأثیرگذاری

MODE

روش/مد

VCR

نوار ویدئو ضبط شده

OFF

خاموش

MIC

میکروفن

ON

روشن

BATRE

باطری

OUT

خروجی

MIX

مخلوط کردن

PAUSE

توقف کوتاه

START

شروع

PLAY

حرکت

EDITSERCH

تصحیح کردن

POWER

برق/توان/قدرت

CHARGE

شارژ/ پرکردن

PROGRAM

برنامه

TITLE

عنوان، تیتر،نام

PUSH

فشار دادن

FOCOS

واضح سازی تصویر

REC  (RECORD)

ضبط کردن

T  (TELE)

لنز زاویه بسته

REW  (REWIND)

بازگشت/به طرف عقب

FADE   IN

روشن شدن تدریجی تصویر

SP (STANDARD PLAY)

سرعت معمولی

STORE

ذخیره کردن

STANDBAY

آماده استفاده

MANUEL

تنظیم دستی

STOP

توقف

RESET

دوباره/ از نو

VIDEO

تصویری

TIME

وقت

DISPLAY

صفحه نمایش

MF

واضح سازی دستی

چاپ 26 دی 1389
Behzad Naghel

نظرات (0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد