درباره من

خبرگزاری پانا استان اردبیل

در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و انتقاد به رایانامه(ایمیل) اینجانب sdoa@chmail.ir اعلام فرمایید. قبلاً از دقت نظر شما کمال تشکر را دارم. بهزاد ناقل

جستجو در وبلاگ

آمار

تعداد بازدیدکنندگان :
106123

ارتباط مهم است

15 اسفند 1388

قرار نیست شما ظرف چند جلسه به یک خبرنگار حرفه‌ای تبدیل شوید. بلکه در این مدت، رفته رفته با مهارت های لازم این کار آشنا شده و با انجام تمرین‌های عملی، خود را برای کسب تجربه های بیشتر آماده خواهید کرد. تصور کنید یک روز صبح که از منزل خارج می‌شوید هیچ وسیله ارتباطی نداشته باشید: صدای دوستانتان را نشنوید، رادیو و تلویزیون برنامه‌ای نداشته باشند، هیچ روزنامه‌ای چاپ نشده باشد، قدرت مکالمه از شما گرفته شده باشد حتی توانایی نوشتن هم نداشته باشید و... فکر می کنید این روز را می‌توانید به پایان برسانید. تصور عدم وجود وسایل ارتباطی برای هر انسانی وحشتناک است و همین موضوع اهمیت این وسایل را نشان می‌دهد. حال که دانستید که ما نه به عنوان خبرنگار که حتی به عنوان فردی از جامعه بشری مجبور هستیم اطلاعات مختصری درباره رسانه ها و وسایل ارتباطی داشته باشیم با هم به طور مختصر با این مفاهیم آشنا می‌شویم.

تعریف ارتباط: هرامرارتباطی که ما شاهد آن هستیم مثل گفتگو شامل 3 بخش است که این 3 بخش عبارتند از: ارتباط، رسانه، اطلاع.

در حقیقت هر زمان ارتباطی برقرار می‌شود این سه عنصر خود را نشان می‌دهند و بر هم تاثیر می‌گذارند. در برقراری ارتباط، اطلاع جنبه آگاهی قضیه و رسانه وسیله و ابزار مبادله اطلاعات است. به عبارت ساده‌تر اطلاعات را می‌توان به انرژی برای ایجاد کار و یا پول در نظام اقتصادی تشبیه کرد. همانطورکه بدون انرژی کار صورت نمی‌گیرد و بدون پول، نظام اقتصادی حرکتی ندارد، بدون اطلاع نیز ارتباطی برقرار نمی‌شود. میزان اطلاعات هر فرد با میزان آزادی، داشتن هویت و نیز قدرت او رابطه مستقیم دارد. به عبارت دیگر هر چه میزان اطلاعات فردی در خصوص هر مطلبی وموضوعی، زیاد شود میزان آزادی او نیز افزایش می‌یابد. به همین ترتیب اطلاعات زیاد درخصوص موضوعات اطراف هر فرد باعث می‌شود تا او هویت خود را بیشتر بشناسد. دست آخر اینکه فردی و نظامی که اطلاعات ناقص داشته باشد قدرت کمی خواهد داشت به عبارت ساده‌تر شما اگر درباره دشمنان خودتان اطلاعات دقیق و زیادی نداشته باشید مطمئناً از آنها ضعیف‌تر خواهید بود. برای همین است که معمولاً در رژیم های گوناگون حکومتی بخش اطلاعات یکی از قوی‌ترین و بزرگ‌ترین بخش‌ها است.

چاپ 15 اسفند 1388
Behzad Naghel

نظرات (0)

برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد